جلسه «رسانه های انقلاب و ۴۰سال انقلاب رسانه ای»

جلسه «رسانه های انقلاب و ۴۰سال انقلاب رسانه ای»
مارس 1, 2019
0 بازدید

اهمیت نقش طلاب و روحانیون در تولید محتوای رسانه ها و همچنین لزوم ورود روحانیت در عرصه های رسانه ای با پشتوانه سواد دینی

یکشنبه هفت بهمن ماه ۹۷، مدرسه علمیه آیت ا…بهجت (ره) میهمانی رسانه ای داشت. دکتر پیام تیرانداز مدیر عامل خبرگزاری فارس، میهمان طلاب مدرسه بود تا از رسانه های انقلاب و ۴۰سال انقلاب رسانه ای در کشور بگوید.
در این مراسم که با پوشش خبری خبرگزاری فارس هم همراه شد، دکتر تیر انداز به اهمیت نقش طلاب و روحانیون در تولید محتوای رسانه ها و همچنین لزوم ورود روحانیت در عرصه های رسانه ای با پشتوانه سواد دینی پردا
خت.


🚩متن سخنرانی دکتر تیرانداز در مدرسه علمیه آیت ا… بهجت (ره) قم به روایت خبرگزاری فارس

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، پیام تیرانداز مدیرعامل خبرگزاری فارس شامگاه یکشنبه طی نشست بصیرتی که با حضور جمعی از طلاب در مدرسه علمیه آیت‌الله بهجت قم برگزار شد، اظهار داشت: رسانه را رکن چهارم دموکراسی می نامند، اما امروز شاهد هستیم رسانه به یکی از ارکان اصلی دیکتاتوری تبدیل شده است و صاحبان ثروت و قدرت در دنیا با استفاده از ابزار رسانه و تغییر افکار مردم به دنبال اجرایی کردن برنامه‌ها و اهداف خود هستند.

✔️وی از تصویرسازی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین کار ویژه‌های رسانه‌ها در عصر حاضر نام برد و اضافه کرد: یکی از نمونه‌های این تصویرسازی را می‌توان در جنگ خلیج فارس و معرفی سربازان آمریکایی و نیروی نظامی آمریکا به عنوان ارتش شکست ناپذیر به ملت عراق مشاهده کرد که منجر به شکست عراق و تسخیر این کشور بدون مقاومت جدی شد.

✔️مدیرعامل خبرگزاری فارس در تبیین دیگر تصویر‌سازی‌های غیر واقعی رسانه‌های غربی به معرفی ایران به عنوان یک کشور ناامن به مردم دیگر کشورهای جهان اشاره کرد و افزود: متاسفانه برخی از رسانه‌های داخلی نیز با تقلید از رسانه‌های غربی به این ذهنیت سازی‌ها دامن می زنند.

✔️تیرانداز تقلید کورکورانه از غرب را عامل بسیاری از مشکلات کنونی کشور دانست و عنوان کرد: بعد از دوران دفاع مقدس در ابتدای دهه ۷۰ عده‌ای به دنبال این بودند تا با تقلید از غرب از مدل‌های توسعه غربی برای حکمرانی استفاده کنند درحالی‌که حرکت بر اساس لذت‌جویی پایه مهم مدل توسعه غربی بود که با مبنای انقلاب اسلامی سازگار نبود.

✔️وی خاطرنشان کرد: عده‌ای وابستگی به غرب و دنباله‌رو شدن غربی‌ها را به انقلاب اسلامی تحمیل کردند و اکنون بسیاری از نابسامانی‌های کشور نیز نتیجه عملکرد و تفکر آن افراد است.

✔️تیرانداز عنوان کرد: انسان‌هایی که در دنیای غرب بر اساس لذت‌جویی و سودپرستی تربیت شده‌اند به یکدیگر رحم نمی‌کنند به همین علت ابزارهای نظارتی سنگینی برای کنترل افراد در نظر گرفته شده است، با این وجود عده‌ای غرب‌زده از قانون‌مندی غربی‌ها سخن به میان می‌آورند و می‌خواهند دنباله‌رو آن‌ها باشند.

✔️مدیرعامل خبرگزاری فارس از غرب به عنوان خاستگاه رسانه یاد کرد و گفت: بر اساس نگاه غربی‌ها هدف وسیله را توجیه می‌کند با همین رویکرد رسانه‌ها برای رسیدن به اهدافشان از هر روش و ابزار ناصوابی استفاده می‌کنند؛ در داخل نیز برخی فکر می‌کنند برای رسیدن به اهداف باید همانند بی‌بی‌سی از روش‌های نادرست برای بی‌آبرو کردن مخالفان و رقبایشان استفاده کنند درحالی‌که مبانی انقلاب و مشی رهبر معظم انقلاب اسلامی به ما این اجازه را نمی‌دهند.

✔️وی با اشاره به فتنه ۸۸ و اینکه برخی افراد در مسیر ضربه‌زدن به انقلاب از هیچ اقدامی دریغ نکردند، یادآور شد: رهبر انقلاب اسلامی نسبت به حفظ آبروی این افراد فتنه‌گر هم تاکید ویژه داشتند و در جلسات مختلف نسبت به این مسئله هشدار دادند.


🔴نبود تعریف مبنایی از رسانه یکی از مهم‌ترین مشکلات است

✔️مدیرعامل خبرگزاری فارس رسیدن به اهداف رسانه‌ای مورد نظر را نیازمند ارائه تعریف درست از رسانه دانست و گفت: یکی از مهم‌ترین مشکلات نبود تعریف نظری و مبنایی در مورد رسانه اسلامی است، هر چند بسیاری از کارهای مبنایی هم در کنج کتابخانه‌ها و پژوهشکده‌ها می‌‌ماند و به عرصه‌های کاربردی کشیده نمی‌شود.

✔️تیرانداز با تأکید بر اینکه رسانه‌های مخالف جمهوری اسلامی به دنبال به تصویر کشیدن ایرانی عقب‌افتاده هستند، مطرح کرد: در بسیاری از کشورهای غربی اجازه انتشار آمار خودکشی‌ها و اخبار منفی و تلخ را به رسانه‌ها نمی‌دهند چراکه به گفته خودشان اعلام این آمار در افزایش آن تاثیر دارد به عبارتی گفتن بدی‌ها موجب افزایش آن‌ها می‌شوند اما رسانه‌های وابسته به این کشورها به صورت مستمر خبرهای بد مرتبط با ایران را فریاد می‌زنند.

✔️وی از برجسته‌سازی به عنوان یکی از کارکردهای رسانه اشاره کرد و افزود: رسانه‌های مغرض با برجسته کردن نواقص و استثناها اقدام به سیاه‌نمایی می‌کنند تا به هدف خود برسند و به گونه‌ای القاء می‌کنند که انگار همه مسؤولان فاسد هستند و هیچ نقطه قوتی در کشور وجود ندارد.

✔️مدیرعامل خبرگزاری فارس یادآور شد: نارسایی وجود دارد و نقد باید دنبال شود و بنده به عنوان خبرنگار منتقد دولت می‌گویم که ناکارآمدی این دولت برای همگان به اثبات رسیده و بخش قابل توجهی از مشکلات به وابستگی آن‌ها به غربی‌ها برمی‌گردد اما در بدنه این دولت نیز انسان‌های مخلص و پاکی وجود دارند درحالی‌که رسانه‌ها اتفاقاتی را رقم زده که وجود چند انسان فاسد موجب شده که مردم همه افراد حاضر در این دولت را فاسد بدانند و این نتیجه عملکرد نادرست رسانه‌هاست که همه در آن شریک و مقصر هستیم

✔️تیرانداز اضافه کرد: رسانه‌ها کاری کرده‌اند که مردم فقط مصرف کننده باشند به همین علت کمتر فکر می‌کنند درحالی‌که رسانه‌ها باید معرفت‌بخشی داشته و مخاطب را متعالی کنند و یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های رسانه انقلابی باید جاری کردن تفکر و تعقل در جامعه باشد.

✔️وی بر لزوم تلاش رسانه‌ها برای افزایش قدرت مردم در تصمیم‌گیری تأکید کرد و گفت: رسانه انقلابی باید مشاور مردم در تصمیم‌گیری درست باشد و به تفکر و تعقل ملت کمک کند؛ ما اکنون شمشیر برنده‌ای را در اختیار فردی قرار می‌دهیم که با آموزه‌های دینی و اسلامی غریبه است چراکه به نیروهای درحال تربیت در حوزه رسانه فقط آموزه‌های غربی ارائه می‌شود درحالی‌که ما نیازمند آموزه‌های متناسب با رسانه انقلابی و دینی هستیم.

✔️مدیرعامل خبرگزاری فارس ادامه داد: رسانه همانند تبلیغ، منبر بزرگی برای مخاطبان است که رسالت متعالی کردن مخاطبان و تبیین هدف‌های درست زندگی را بر عهده دارد و رسیدن به این هدف نیازمند تلاش و کوشش جامعه‌ای است که ابزار رسانه را در اختیار دارند.

✔️تیرانداز تصریح کرد: بنده به عنوان یک فعال رسانه‌ای مشاهده می‌کنم که نیروهای نسل جدید رسانه مجهزتر از نیروهای سال‌های گذشته هستند و با نگاه تعبدی‌تر وارد رسانه می‌شوند و با علم و عمل منسجم به‌زودی افق‌های مورد نظر را در این عرصه فتح خواهند کرد. با آموزش و کادرسازی که در حوزه رسانه دنبال می‌شود نه تنها می‌توانیم مقابل هجمه‌های دشمن ایستادگی کنیم بلکه به پرورش نیروهای رسانه‌ای تراز انقلاب و ترویج افکار و آموزه‌های مورد نظر نیز محقق خواهد شد.

✔️وی در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر اینکه دولت باید نسبت به عملکرد خود در حوزه فضای مجازی پاسخ‌گو باشد، گفت: بی‌تفاوت بودن به حضور مردم در فضاهایی که امنیت روانی و اخلاقی مردم را به خطر می‌اندازد نه تنها هنر نیست بلکه نشانه بی‌تدبیری است.

🔴طلاب در تولید محتوای رسانه‌های انقلابی نقش موثرتری ایفا کنند

✔️مدیرعامل خبرگزاری فارس خاطرنشان کرد: کار طلاب و مبلغان متفاوت از کار رسانه نیست فقط اکنون منبرها تغییر کرده است و طلاب باید در تولید محتوای رسانه‌های انقلابی نقش موثرتری ایفا کنند چراکه فعالیت در رسانه بدون داشتن سواد دینی به جامعه آسیب می‌رساند.

✔️تیرانداز تأکید کرد: دین‌شناسان به منبرهای سنتی و درس و بحث اکتفا کردند درحالی‌که ما اکنون در حوزه رسانه به حضور این افراد نیاز داریم تا بتوانیم مباحث مبنایی حوزه را در دل رسانه پیاده‌سازی کنیم و بتوانیم انقلاب را از مظلومیت فعلی دور کنیم.

✔️وی یادآور شد: خبرگزاری فارس پربیننده‌ترین خبرگزاری کشور است که در نوک پیکان رسانه‌های انقلابی قرار دارد به همین علت به صورت ویژه مورد توجه دشمن قرار گرفته است و دشمن نیز با استفاده از ابزارهای مختلف از جمله نسبت دادن دروغ‌ها و تهمت‌هایی به این مجموعه، به دنبال تخریب است درحالی‌که هر چقدر دشمن بیشتر برای ضربه‌زدن به فارس تلاش کنند متوجه درست بودن کار خود می‌شویم.

برچسب‌ها:, ,