حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

شنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۱ ساعت ×
پ
پ

مراسم بزرگداشت حضرات آیات شیخ محمد یزدی و شیخ محمدتقی مصباح یزدی(رحمت الله علیهما) با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین شیخ مرتضی آقاتهرانی(زیدعزه) در تاریخ پنجشنبه ۲۵ دی ماه ساعت ۱۰ صبح در مکان مدرسه علمیه آیت الله بهجت(ره) با رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی برگزار شد.

تذکر مهم: جلسه با رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی برگزار شد.

همچنین این برنامه بصورت پخش زنده از طریق اینستاگرام و سامانه روبرو برگزار شد:

شناسه اینستاگرام:

https://yun.ir/823pza

شناسه روبرو:

https://yun.ir/b71cd6

 

 

تصاویری از برگزاری مراسم:

 

 

حضور فرزند حضرت آیت الله محمدتقی مصباح یزدی(ره) در مراسم بزرگداشت ایشان:

 

سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین شیخ مرتضی آقاتهرانی(زید عزه) در مراسم بزرگداشت:

 

مداحی حاج عباس حیدرزاده در مراسم بزرگداشت:

 

مشروح سخنان حجت الاسلام و المسلمین آقاتهرانی پیرامون شخصیت علامه مصباح و آیت الله یزدی(رحمه الله علیهما)

آشنایی بنده با آیت الله یزدی و علامه مصباح مربوط به قبل از انقلاب می شود. تقریبا یک ماه از طلبگی هم نگذشته بود که با علامه آشنا شدم.

علامه مصباح مقیّد بودند که سحر را حتما حرم باشند. همیشه حرم بودند. در اوایل جوانی که کوچکتر بودم ایشان مقیّد به زیارت بی بی معصومه بودند.

از توصیه های علامه توجه ویژه به اباعبدالله و روضه ایشان بود چون روضه اصالت دارد. هم طریقیت دارد و هم موضوعیت. هر وقت بتوانیم باید توجه به اهل بیت را در خودمان بیشتر کنیم. اگر می خواهیم کار هایمان پیش برود باید توکّل و توسّل داشته باشیم.

من در خاطرات آقای مصباح می بینم که ایشان به جاهایی ورود می کرد که بقیه نمی کردند، اگرچه خیلی ها به ایشان می گفتند آقا نرو، نکن. هجمه های جهانی به ایشان می شد اما ایشان غیرت دینی عجیبی داشت. آیت الله یزدی هم غیرت دینی عجیبی داشت و وقتی دیگران را بر سر موضوعات حساس نظام عتاب می کرد کسی جرئت مخالفت نداشت.

بطور مثال انقلاب که شده بود، خطر کمونیست ها و سوسیالیست ها برای انحراف جدی بود. حتی برای بچه ها کتاب نوشته بودند که من دارم. این ها اعلام دعوت به مناظره کردند.‌..امام فرمود: حوزوی ها کجایید. اینجا بود که علامه با قدرت وارد شد و علیه تفکرات آنها عمل کرد.

همان ایام در بولتن خبری کمیته انقلاب از قول کمونیست های شوروی نوشته بود: «مصباح نگذاشت که ما کشور ایران را سوسیالیت بکنیم» آن هم در زمانیکه بعضی از همین التقاطی ها که به مجاهدین خلق پیوسته بودن، به کمونیست ها کمک می کردند.

می گفتند اسلام به تنهایی پاسخگو نیست و باید کمک بگیرد. بعضی از طلبه های بیسواد هم می گفتند اسلام نظام اقتصادی ندارد. به تنهایی نمی تواند پاسخگو باشد. پیامبر(ص) فقط یک مرشد بود.

رهبری گفتند فقدان وجودی آیت الله مطهری و علامه طباطبایی به برکت وجود آیت الله مصباح پر شده. خب علامه مصباح رفت شما می خواهید چه کنید؟! باید درس خواند و خوب خواند.

یکی از دوستان صمیمی علامه مصباح محضر ایشان رفته بود و گفته بود حاج آقا دارن در این جهت تندروی می کنن. علامه مصباح میگفتند کسی که اینطور اعتقادی دارد از اسلام بیرون است. این دوست صمیمی می گفتن آقای مصباح دارن سخت می گیرن و در جلسه صحبت بعد از اینکه هیچکدام قانع نشده بودند به علامه گفته بود: «آقای مصباح تو رو خدا کوتاه بیا به خاطر رفاقتمون.» ایشان هم گفته بودند: «من در مقابل دینم احساسات ندارم».

اوایل انقلاب که قرار شد احکام اسلامی در قانون قرار بگیرد حمله ها شروع شد. ابتدا نهضت آزادی ها شروع کردند و بعد ملی گراها. آیت الله بهشتی گفتند که قصاص حکمی است که باید در مجلس مصوّب بشود اما حقوقدان های نهضت آزادی و… اعتراض کردند.

روزنامه شان صبح پخش شده بود که لایحۀ قصاص خلاف انسانیت است. امام فرمود: «اینهایی که گفتن قصاص خلاف انسانیت است، اگر جدی گفتند و فهمیده گفتند مرتدّ هستند» چون حرف امام بود دیگر کسی جرئت نکرد حرف بزند. بعد از ظهر روزنامه پخش شد و در رادیو نیز اعلام کردند: نفهمیدیم که چه گفتیم.

علامه طبق شرایط زمانه مبارزات خود را هم تغییر می داد؛ یک بار می بینید که علامه مصباح چند جلد کتاب برای دفاع از سنگر های ایدوئولوژیک می نویسد بعد کتاب هایی در زمینه تفسیر قرآن بعد کتاب هایی در مقابله با سکولارها که اکثرشون خارج اند و این ها خطرشان از صدام بیشتر است.

یکی از ماموران سیا هم چندسال پیش گفته بود تنها کسی که در ایران نگذاشت دموکراسی غربی جا بیفتد شخص مصباح است.

علامه مصباح در ۶۳ سالگی به آمریکایی جنوبی سفر داشتند. با دانشمندان آنجا دیدار کردند. با کلیسا و اسقف های مسیحی هم خیلی زیبا صحبت نمودند. نماینده پاپ در انجا به ایشان گفتند: «امید ما به شرق است. از غرب آبی گرم نمی شود». حاج آقا که می خواستند بیایند بیرون ناقوس کلیسا را برای ایشان به صدا در آوردند. در یکی از دانشگاه ها بعد از سخنرانی، زن و مرد بلند شدند و ده دقیقه برای ایشان دست زدند.

علامه مصباح توجه ویژه ای هم به دانشگاه های کشور داشتند. طرح ولایت را که ایشان راه انداختن برای همین بود که اسلام را به جوانان بشناسانند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.