ورودی

مقاله پایه سوم آقای یاسین وارسته

زبان عربی به‌عنوان کامل‌ترین زبان دنیا، دارای ریزبینی‌های فراوان و اهتمام بسیار به جزئیاتی است که در رساندن معنا و ارتباط و گفت‌وگو، تأثیر خارق‌العاده‌ای دارد. از اجزاء و اداتی که در این زبان استفاده می‌شود برای رساندن تأکید، اِنّ و فروعات آن است.

ادامه مطلب »

مقاله پایه اول آقای مهرشاد کشاورزی

 بشریت همواره به دنبال انتقال مفاهیم خود به جامعه اطرافش بوده است. این تعاملات و ارتباط های اجتماعی همواره مسبب تشکیل شدن بستری برای انتقال مفاهیم بوده و هست. مفاهیمی که هرکدام زاییده فکر و تفکر تولید کننده است. در دنیای امروزی نیز شیوه های متعدد انتقال مفاهیم شکل گرفته است

ادامه مطلب »

مقاله پایه چهارم آقای مهدی هوسمی

انسان از طرف خداوند مأمور به شکرگزاری شده است. ولی نکته قابل توجه ین است که دستورات الهی بر اساس یکسری از مصالح بوده اند و دارای اثاری اند. شکرگزاری نیز دارای اثار زیاد و قابل توجه ای است. در این مقاله اثار دنیوی شکر گزاری از خداند، با تکیه بر آیات و روایات، بیان می‌گردند؛ اثاری که به دو دستۀ مادی و غیر مادی قابل تقسیم اند.

ادامه مطلب »

مقاله پایه پنجم آقای مهدی ناصری

قد نری فی کثیر المسائل الاستدلال بالشهره الفتوئیه وینتبه الفقهاء الیه و لایفتی علی خلافها و إن لم یکن امامهم دلیل واضح متقن. نری کثیرا من العلماء شیخ الانصاری (ره) مرحوم آخوند (ره)، مرحوم مظفر (ره) وعلماء الاخر استدلّوا بعدم حجیتها بما أنّ هذه الشهره لاتفید الّا الظن و الروایات  خالیه عن حجیّه الشهره الفتوائیّه و الشهره لایصل الی حد الاجماع و الاجماع لیس بحجه فالاولی عدم حجیه الشهره لکن قد ثبت حجیّتها السید بروجردی (ره) اصولا و تأریخا الروایات تدل علی حجیّه الشهره و کان دأب القدماء قرن الرابع و الخامس علی نقل روایه و حذف سندها، صرّح شیخ الصدوق (ره) فی بدایه المقنع و من لایحضر الفقیه  بحذف الاسانید الروایات و ذکر الروایات فی المقام الإفتاء و تصریح شیخ الطوسی (ره) فی بدایه المبسوط بادوار الفقه و دوره حذف الاسانید.

ادامه مطلب »

مقاله پایه ششم آقای محمدعلی ارسطا

یکی از مهم ترین موضوعاتی که بشر همواره با آن روبرو بوده است مسئله مرگ اطرافیان و چشیدن داغ از دست دادن عزیزان است. غالب افرادی که مبتلا به داغ درگذشت عزیزان خود می‌شوند، سوالاتی در این زمینه برایشان ایجاد می‌شود. این سوالات در اکثر موارد باعث سردرگمی و تحیر در مقام عمل و در برخی اوقات موجب افسردگی، تزلزل اعتقادی و بدبینی نسبت به دین می‌گردد. بنابراین پاسخ به این مسائل به صورت مستدل و قابل فهم برای عموم جامعه ضروری است.

ادامه مطلب »

مقاله پایه سوم آقای محمدرضا محمدی

صبر از مفاهیم مهم قرآنی است که در سرلوحه دستورات سرنوشت ساز قرآن کریم و اهل بیت قرار دارد، صبر و بردباری یکی از صفات و ویژگی های آدمی است که در قرآن و کتب اخلاق اسلامی درخصوص آن مباحث فراوانی صورت گرفته است اما در کتب علمی روان شناسی مورد غفلت و کم لطفی واقع شده است.

ادامه مطلب »