پ
پ

دچار وسواس در غسل و طهارت و نجاست مي باشم , لطفاً مرا راهنمايي كنيد.

پاسخ: 

وسواس همان توهّمات ذهني و فرض رواني است كه هر چه زودتر بايد با آن مبارزه كرد و راه مبارزه اين است كه به توهمّات و وسوسه ها توجه نشود.

شما كه در غسل كردن و تطهير و پوشيدن لباس وسواس داريد براي نجات پيدا كردن از اين گرفتاري ها بايد باشيد بايد مانند بقيهء مردم غسل كنيد و تطهير نماييد و خود را معطل نكنيد.
اسلام دين آساني است .

پيامبر (ص) فرمود:
من بر دين آساني مبعوث شده ام . (۱)

براي علاج وسواسي راهي به جز بي اعتنايي مؤثر نخواهد بود.

از امام خميني راجع به علاج وسواسي سؤال شده است كه: “چه كنم كه در مورد غسل و طهارت زياد شك نكنم و اعتماد به نفس داشته باشم؟

پاسخ: اعتنا نكنيد و وسوسه جايز نيست“.

آيت الله فاضل لنكراني مي نويسند:

وسواسي در حقيقت به منزلة قبول نداشتن حكم خدا و رسول خدا(ص) در مورد طهارت مي باشد… لذا شرعاً و عقلاً لازم است از اين تخيّلات شيطاني اجتناب شود و با بي اعتنايي مكرّر مي توان آن حالت را از خود دور كرد”.

آيت الله مكارم شيرازي در پاسخ به شخصي كه از وسواس شديد رنج مي برد و به دعا و توسلات روي آورده بود، نوشته است:

“مشكل شما در واقع از خود شما است و مقصر اصلي خودتان هستيد و به همين دليل دعاي شما هم مستجاب نمي شود و علت اصلي آن ندانستن مسئله است. مسئلة اصلي اين است كه بر شما واجب نيست يقين به طهارت و غسل و مانند آن پيدا كنيد.

آنچه بر شما به عنوان يك وظيفة شرعي لازم است، اين است كه به مقدار ساير مردم آب بريزيد و به همان قناعت كنيد، هر چند شك در غسل و طهارت داشته باشيد، و ما مسئوليت شرعي اين كار را مي پذيريم.

شما از امروز فقط به مقدار مردم آب بريزيد و قناعت كنيد و با بدن نجس و حال جنابت (به گمان خودتان) نماز بخوانيد و هيچ اشكالي هم ندارد و نماز و روزة شما كاملاً صحيح است و ما به اين وسيله بر شما و تمام افراد وسواسي اتمام حجت مي‌كنيم و مخالفت با آن گناه است. ما از خداوند مي خواهيم كه به شما توفيق توجه به اين مسئله را عنايت كند و از دام شيطاني نجات پيدا كنيد”

براي درمان اين بيماري ابتدا بايد فكر اشتباه و غلط خود را اصلاح نماييد و رفتارهاي متضاد و مخالف با آنچه تاكنون انجام مي‏داديد،، انجام بدهيد.

اين بيماري، موضوعي نيست كه با دعاي ما يا خودتان برطرف شود، مگر آن كه عزم و تصميم جدي براي درمان و رفع اين بيماري داشته باشيد و وارد عمل شويد.

اين بيماري را تنها خودتان مي‏توانيد درمان نماييد و راه درمان آن با تصميم و عزم شما آسان خواهد بود و خداوند شما را ياري خواهد كرد.

الف) درمان فكري بيماري:

آنچه در ابتدا نياز به درمان دارد، فكر و ذهن شما نسبت به دين اسلام و احكام دين است.

اين بيماري در سايه تلقينات شيطاني ايجاد شده و برخي از عوامل ديگر آن را تشديد نموده، حتي ذهن و فكر شما را در تسخير خود قرار داده و مفهوم غلطي را از نماز و طهارت و عبادات در ذهن شما قرار داده است.

امام صادق (ع) فرمود:

“شيطان با وسوسه نمي‏تواند عليه آدمي اقدامي كند، مگر آن كه آدمي از ياد خدا روي برگرداند و فرمان خدا را گردن ننهاده و نهي وي را بي اهميت بنگارد”. (۱)

در روايت ديگر از عبدالله بن سنان آمده است:

به امام صادق (ع) قضيه مردي را گفتم كه در وضو نماز وسواس دارد، آن گاه افزودم: او مردي عاقل است، امام فرمود: چگونه عاقل است، در حالي كه از شيطان پيروي مي‏كند؟! (۲)

بنابراين انسان وسواسي قبل از آن كه پيرو خدا و عقل باشد، تابع شيطان و هواي نفس خود است و به جاي آن كه از حكم خدا و پيامبر تبعيت كند، از هواي نفس خود پيروي مي‏كند؛ زيرا خداوند در قرآن مي‏فرمايد كه: “يريد الله بكم اليسر و لا يريد بكم العسر؛ خداوند خواسته است كه بر شما آسان بگيرد و نمي‏خواهد به كسي سخت بگيرد”

توصيه هايي را براي شما بيان مي‏كنيم:

۱ – به عواقب اين بيماري توجه كنيد و براي هميشه با آن خداحافظي كنيد. به هم خوردن نظم فردي و اجتماعي و درون خانواده، ايجاد سوءظن، بي اعتنايي افراد، بي ارزش شدن، مورد تمسخر قرار گرفتن و حتي احكام و (دين اسلام)، ايجاد تنفر نسبت به احكام اسلام، بدبيني و به خدا و…

۲ – از كتابهاي نوشته شده در اين زمينه استفاده كنيد، مانند “وسواس” نوشته‏ي آقاي مصطفي زماني

۳ – در نگاه دين اسلام، احكام ديني براساس ديدگاه عرفي مردم صحيح مي‏باشد. بنابراين به گونه‏اي عمل نكنيد كه هيچ مسلماني، حتي پيامبر اسلام به آن گونه عمل نكرده است.

۴ – بر اثر وسواس و تكرار اعمال، عمر ارزشمند خود را هدر داده و در مقابل چيزي را به دست نياورده‏ايد، حتي همان را كه وسواس داريد، از دست داده و از واجبات ديگر عقب مانده‏ايد.

۵ – با خود اين جمله را در موقع آرامش تكرار كنيد: “من به خواست خداوند، قطعاً بر اين بيماري غلبه پيدا مي‏كنم و توان آن را دارم”.

۶ – به يكي از دوستان و نزديكان كه از بيماري شما آگاهي دارد و بيشتر اوقات با شما است، بگوييد كه در مواقع وسواسي عمل كردن و تكرار عمل به شما تذكر دهد و شما را از تكرار بازدارد.

۷ – در كارهاي جمعي و گروهي بيشتر شركت كنيد، به خصوص در مواردي كه دچار وسواس مي‏شويد، مثلاً شركت در نماز جماعت و…

۸ – فكر خود را به كارهاي شايسته و ارزنده مشغول سازيد، مانند مطالعه كتاب‏هاي مفيد، تفريح و ورزش. سعي نمايد هر روز صبح ده دقيقه ورزش نماييد تا با نشاط باشيد.

۹ – ذكر لا اله الا الله و لا حول و لا قوة الا بالله را تكرار نمايد، به خصوص در زماني كه فكر شما متوجه اعمال و افكار وسواسي مي‏شود.

۱۰ – بعضي موارد لازم است خود را عزقه سازي كنيد، يعني خود را به نجاست آلوده كنيد و براي چند دقيقه هيچ واكنشي به آن نشان ندهيد تا مسئله نجاست و طهارت براي شما كاملاً عادي شود.

اطمينان داريم با توجه به توصيه هايي كه شده و با توجه به سخن مرجع تقليد شما و آگاهي كه به دست آورده‏ايد، مي‏تواند در غلبه بر اين بيماري هر چه زودتر ، بنابراين، هم كمك بزرگي به خود كرده‏ايد و هم از تجربه‏اي كه به دست آورده‏ايد در كمك به ديگران كه به اين بيماري دچارند، استفاده خواهيد كرد. و از انساني كه براي خود و ديگران مشكل فراوان ايجاد كرده‏ايد، به انساني كه هم براي خود و هم براي ديگران مفيد باشد، تبديل خواهيد شد

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.